Přechod na HTTPS? Naši klienti nemusí mít strach.

22. 01. 2020

 

Vyděsila vás v poslední době zpráva o tom, že je nejvyšší čas přechodu na HTTPS? Zejména pokud provozujete e-shop, těší nás, že jste potenciální hrozbu zaznamenali.

Co to vlastně HTTPS je?

Jde o protokol, který umožňuje zabezpečenou, šifrovanou komunikaci mezi prohlížečem a webovým serverem. Zajišťuje to, aby byla ověřena identita webového serveru a data, která se oběma směry přenáší, byla důvěryhodná a nemohla do nich zasáhnout třetí strana.

Co se nyní děje a co hrozí?

4. února 2020 vychází aktualizace prohlížeče Google Chrome (verze 80), která podle dostupných informací mění systém, jakým pracuje se soubory cookies – v praxi to znamená zejména to, že se ze stránek, které nejsou vybavené certifikátem HTTPS, přestanou odesílat konverze (kampaně tedy bude mnohem náročnější optimalizovat a vyhodnocovat), inzerent přijde o možnost využívat remarketing / retargeting řady inzertních platforem, zejména Google Ads a Sklik

Protože se jedná o prohlížeč, který využívá více než polovina uživatelů internetu, zásah této změny bude citelný nehledě na to, že obdobné opatření zvažují v blízké době i ostatní prohlížeče. 

Jak poznáte, že je vše v pořádku?

Pokud máte e-shop nebo web od wpj, nemusíte mít nejmenší obavy. Zabezpečení u nás nebereme na lehkou váhu, u e-shopů je pro nás standardem už dávno a uběhl více než rok od chvíle, když jsme certifikátem HTTPS vybavili i nejmenší webové projekty. 

Přesto si můžete ověřit, že je vše v pořádku, snadno ve svém prohlížeči. Stačí navštívit svůj web – v adresní řádce uvidíte ikonku zámečku, po kliknutí na ní získáte doplňující informaci o tom, že se jedná o zabezpečenou stránku. 

Nejste naším klientem a zjistili jste, že váš web zabezpečený není? Pak je opravdu nejvyšší čas spojit se se svými vývojáři a dát situaci do pořádku.

Více informací o tomto tématu v češtině si můžete přečíst v článcích na webu živě.cz nebo na blogu seznam.cz.