Nové internetové stránky obce Strážné

04. 09. 2014

Starosta Strážného, malebné vysokohorské obce ležící v Krkonoších, za námi přišel se záměrem vytvořit ze starých, nepřehledných obecních stránek nový, moderní a přístupný web, který by sloužil jako informační brána jak pro občany Strážného, tak pro turisty, které Strážné vyhledávají za účelem sportu či relaxace.

Naše práce začala vyslechnutím zákazníka a sestavením návrhu uživatelského rozhraní webu (UX design). Dále jsme se zaměřili na řešení informační architektury. Jako každé stránky orgánu územní samosprávy i původní web Strážného obsahoval velké množství informací – aktuálních i archivovaných. Našim úkolem bylo jednak tyto data přenést ze starého webu na nový a jednak je přehledněji a logicky uspořádat. V rámci nového webu jsme vycházeli z několika podmínek:

  • nové a důležité informace budou vždy zvýrazněny před informacemi starými a méně důležitými
  • návštěvník by měl vždy rychle a bez problému najít co hledá
  • oddělení informací Obecního úřadu od informací pro turisty a rekreanty

Původní obsah jsme prošli a rozdělili do několika základních okruhů. Informace z Obecního úřadu jsme kompletně oddělili od informací pro turisty a výletníky. Za účelem přehledného zveřejňování oficiálních informací jsme vyvinuli nové moduly. Především se jednalo o modul Úřední deska. Obecní úřady mají ze zákona povinnost zveřejňovat na internetu stejné informace jako na tradičních úředních deskách. Díky našemu modulu se tato činnost pro zaměstnance obce velmi zjednodušila. Občané tyto informace najdou na prominentních částech webu.

Na rozdíl od původního webu přibyla část věnovaná turistice a především Skiareálu Strážné. Pomocí našeho modulu jsme nový web automaticky napojili na databázi Sitour. Nyní budou na webu vždy aktuální informace o provozu vleků, o sněhových podmínkách a o stavu sjezdovek a běžkařských tras. Dále jsme pro Skiareál vytvořili nové logo, které se více hodí k čistému a modernímu vzhledu nových webových stránek.

Další novinkou na webu Strážného je modul Ubytování, který umožňuje vytvoření přehledné databáze místních penzionů a ubytovacích zařízení. Každý záznam obsahuje základní kontaktní informace, mapu, obrázek zařízení a případně další doplňující informace. Celý web jsme také připravili pro překlad do cizích jazyků. Každoročně do Krkonoš přijíždí množství německy mluvících turistů a díky modulu Překlady mají rekreační zařízení ve Strážném lepší možnost oslovit i zahraniční klientelu.

Při tvorbě webu jsme mysleli především na přehlednost a jednoduchost používání. Aby poskytované informace byly co nejlépe dostupné pro všechny uživatele bez rozdílu na použité zařízení, rozhodli jsme se tento web udělat responzivní. Všechny informace jsou tím pádem stejně dobře dostupné z mobilního telefonu nebo tabletu, jako z osobního počítače.

Sečteno a podtrženo, nový web od wpj se lépe používá, ať už jste občan Strážného nebo turista plánující dovolenou v Krkonoších, je přehlednější a mnohem lépe vypadá.

Pokud i Vy uvažujete o novém obecním webu, který je přínosem pro občany a vizitkou pro Vaší obec, neváhejte! Ve wpj Vám poskytneme komplexní řešení od prvního grafického návrhu po finální přenos obsahu na nový web – ať už jste malý podnikatel, velká firma nebo třeba Obecní úřad malebného krkonošského městečka.